• Stage 3 KaruJet – the pack beginning to thin out… | Pro Rider Watercraft Magazine
    blah

    Stage 3 KaruJet – the pack beginning to thin out…
    Apr201413

    The 17th annual KARUJET has completed stage three and as it was yesterday the race did not disappoint.

    barret-etape3

    The third stage consists of  reaching the Viard Island Saintes on a loop that racers must complete twice for a total of 144 kms on rough seas with waves reaching up to 2 meters (6ft).  Racers also had to navigate the dreaded channel Saintes.

    Karujet-2014-ETAPE-3

    Soguafi – Karujet Destination Guadeloupe racers have no choice but to widen the gap over their pursuers by cruising at a steady pace. While this is Lucas Granger’s # 33 favorite stage, he could not continue the momentum of the first two days as he suffered mechanical failure. Alexander Barret # 130 reached a maximum speed of 91 km / h (56 mph) despite the rough going.  François Medori # 4 followed closely by staying in the leader’s wake.   Alexander Barret # 130 passed the first buoy of Saintes in 31 minutes. While Francis Medori # 4 was forced to abandon the race.  Jean Bruno Pastorello on his # 8 boat maintained the pressure until he was forced to abandon the race.   At the end of the race, Alexander Barret # 130 managed to take a well-earned victory by keeping ahead of Teddy Pons by 8 minutes.  The Martinique racer, Ugo Fidelin# 64 experienced damage to his pwc which resulted in the loss of the hood. Even though Ugo Fidelin suffered damage he managed to cross the finish line in third place.

    Guadeloupe racer Vincent Karam made an amazing comeback on this stage finishing in 4th.

    Chris Macclugage seemed not have not finished this stage possibly due to mechanical issues while Craig Warner, we are told, did not start this stage.

    Continue to follow the race live on www.karujet.com.

    1              130 BARRET Alexandre                 FRA 01:59:44.000 –

    2              14 PONS Teddy                                  FRA 02:06:36.146 6:52.146

    3              64 FIDELIN Ugo                                MTQ 02:12:20.931 12:36.9…

    4              5 KARAM Vincent                            GLP 02:13:46.152 14:02.1…

    5              108 ROUSSEL Frédéric                   GLP 02:14:00.069 14:16.0…

    6              98 PONAMA Yann                            GLP 02:15:59.668 16:15.6…

    7              15 TARZIA Alain                              FRA 02:18:35.562 18:51.5…

    8              911 ERIC Francis                              USA 02:18:35.833 18:51.8…

    9              78 ACELOR Patrick                         MTQ 02:19:36.012 19:52.0…

    10           16 PARTOUCHE Hervé                   FRA 02:26:05.507 26:21.5…

    11           44 ARNOUX Franck                         GLP 02:26:18.399 26:34.3…

    12           59 POMPET Rhody                           GLP 02:28:39.899 28:55.8…

    13           80 ESPINET Lionel                           FRA 02:28:54.539 29:10.5…

    14           1 THOMAS Vincent                          GLP 02:29:36.232 29:52.2…

    15           25 GRANGER Fabrice                      GLP 02:35:27.234 35:43.2…

    16           777 LAVAL Alexandre                  MTQ 05:20:00.000 3:20:16… Hors Temps

     

    Timed out or racers that did not finish

    17           323 CARLINI Kevin                         FRA 05:20:00.000 1 Tr.

    18           128 LIMON Valentin                        GLP 05:20:00.000 1 Tr.

    19           20 JASHI Jean-Luc                          GLP 05:20:00.000 1 Tr.

    20           82 LYCAON Christophe                 GLP 05:20:00.000 1 Tr.

    21           54 VILETTE Sylver                           GLP 05:20:00.000 1 Tr.

    22           56 CHERICI Manu                             FRA 05:20:00.000 1 Tr.

    23           47 MENNOCK Rosan                       GLP 05:20:00.000 1 Tr.

    24           65 FORBIN Marc                               GLP 05:20:00.000 1 Tr.

    25           77 FINOLY David                             MTQ 05:20:00.000 1 Tr.

    26           8 PASTORELLO Bruno                    FRA 05:20:00.000 1 Tr.

    27           89 CLARET Bruno                             FRA 05:20:00.000 2 Tr.

    28           111 MACCLUGGAGE Chris            USA 05:20:00.000 2 Tr.

    29           33 GRANGER Lucas                         GLP 05:20:00.000 2 Tr.

    30           4 MÉDORI François                         FRA 05:20:00.000 2 Tr.

    31           85 BOTTI Jean-Baptiste                  FRA 05:20:00.000 2 Tr.

    32           88 RAMASSAMY Cédric                GLP 05:20:00.000 2 Tr.

    33           90 CONCORIET Chistophe            MTQ 05:20:00.000 2 Tr.

    34           96 COUPIN Mickael                         GLP 05:20:00.000 2 Tr.

    35           99 GOUNOUMAN Pascal                GLP 05:20:00.000 2 Tr.

    36           181 BELLON Diego                            GLP 05:20:00.000 2 Tr.

    37           6 VAITILINGON Davy                    GLP 05:20:00.000 2 Tr.

    38           7 WARNER Craig                               USA 05:20:00.000 2 Tr.

    39           66 TOUYERAS Sébastien                FRA 05:20:00.000 2 T

     

    RESULTS OF THE AMATEUR CLASS

    Leave a Comment